Unordered List

Bumerang - Yazarkafe

25 Temmuz 2012 Çarşamba

Yarım kollu hırka anlatımı

(

Modelin Yapılışı
MODEL YAPILIŞI:
Yakadan başlanarak örülür.
1.sıra: 70 cm zincir çekilir, 1 trabzan yapılır, 2 zincir çekilir, 2 zincir atlanır, 1 trabzan yapılır...şeklinde kafesler oluşturularak sıra tamamlanır.
2.sıra: 1 kafesin içine 1 fıstık yapılır, 2 zincir çekilir, aynı yere batılarak 1 fıstık daha yapılıp, fıstık grubu oluşturulur. 2 zincir çekilir, yanındaki trabzan üzerine 1 trabzan yapılır, 2 zincir çekilir, yanındaki trabzanın içine 1 fıstık grubu yapılır...şeklinde sıra tamamlanır.
3.alt sıradaki fıstık grubunun arasındaki 2 zincirin içine aynı şekilde 1 fıstık grubu yapılır, 2 zincir çekilir, alt sıradaki trabzanın üzerine 1 trabzan yapılır, 2 zincir çekilir...şeklinde sıra tamamlanır.
Sonraki sıralarda aynı işlemler tekrarlanarak 12 cm.örüldükten sonra alt sıradaki tek olarak yapılan trabzanların üzerine 1’er adet fıstık grubu daha yapılırken, diğer işlemler
aynı şekilde uygulanarak örgüye devam edilir. Beden boyu 26 cm olduğunda ilmekler; 36’şar cm kollara, 20’şer cm ön parçalara, 34 cm arkaya ayrılır. 6 cm bu şekilde
örüldükten sonra;
1.sıra: 1 fıstık grubunun içine 9 adet trabzan doldurulurken, 2 zincir çekilerek diğer fıstık grubunun ortasına 1 adet fıstık yapılır, 2 zincir çekilir, alt sıradaki fıstık grubunun
içine 9 adet trabzan yapılır, 2 zincir çekilir, yanındaki fıstık grubunun ortasına...şeklinde sıra tamamlanır.
2.sıra: 9 trabzanın üzerine aralarına 1’er zincir çekilerek 9 adet trabzan yapılır. Diğer yerler aynı şekilde yapılır.
3.sıra: aralarına zincir çekilerek yapılan trabzanların aralarına 5 zincir cekilir, 1 sık iğne ile bağlanır. Bu şekilde 7 adet fi le oluşturulur. Bu file örgüsü her sırada her iki tarafından azaltılarak 1 adet kalana kadar devam edilip, yapraklar oluşturulur. Bu yapraklar oluşturulurken; tekli fıstıklar 3 sıra örülür, üzerine 5 adet trabzan yapılır.
Sonraki sırada aralarına 1’er zincir çekilerek 5 adet trabzan yapılır. Trabzanların üzerine 5’er zincir çekilerek 3 adet fi le yapılır. Her sırada yanlarından 1’er file eksilterek 1 adet file kalıncaya kadar bu işleme devam edilip, küçük yapraklar oluşturulur.

KENAR OYASI:
5 zincir çekilir, aynı yere batılarak 3 adet trabzan yapılır, trabzanların üzerine 3 zincir çekilerek pıtırcık oyası yapılır. Bedenler örülürken kollarda yapılan işlemler aynı şekilde uygulanır. Yaka ve ön etrafına 1 sıra trabzan yapılır.


click picture to enlarge) resimlerin üzerine tıklayarak büyük hallerini görebilirsiniz

0 yorum:

Blogroll

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Follow by Email

Share

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More