Unordered List

Bumerang - Yazarkafe

30 Haziran 2012 Cumartesi

yastık kılıfından çocuk elbise yapılışı

(click picture to enlarge) resimlerin üzerine tıklayarak büyük hallerini görebilirsiniz

TIĞ İŞİ BOLERO ANLATIMI

 bolero ANLATIMI:
BOLEROYA KOL AĞZINDAN BAŞLAYIN
1SIRA ZİNCİR ÇEKİN ÜZERİNE TIĞA 1 KEZ ZİNCİR DOLAYIP 2 DEFADA ÇEKİN TEKRAR 2.DİREĞİ YAPIN
ARAYA 2ZİNCİR ÇEKEREK DEVAM EDİN
V ŞEKLİNDEKİ 2 DİREKLİ SIRANIN ÜZERİNE YANLARDAN ARTTIRARAK 5 SIRA YAPIN DAHA SONRA 3 ADET YUVARLAK MOTİFİ BİRLEŞTİRİN TEKRAR 5 SIRA İKİ DİREKLİ V ŞEKLİNDE DEVAM EDİN YUVARLAK MOTİFLERİ 4 ADET SIRALAYIN
ÜZERİNE SON OLARAK 13 SIRA2 DİREKLİ V YAPARAK VAZO ŞEKLİNDE ÖNLERİ TAMAMLAYIN
2 ADET ÖN HAZIRLAYIN ARKAYI DA AYNI ŞEKİLDE 2 PARÇA OLARAK HAZIRLAYIN
ÖNLERDEN FARKLI OLARAK 2 DİREKLİ V ŞEKLİNDEKİ ÖRNEĞİ 6 SIRA DAHA FAZLA YAPIN ARKAYI ORTADAN BİRLEŞTİRİN ÖNLERİDE BİRLEŞTİRDİKTEN SONRA KOL AĞZINA 10 CM SIK İĞNE ÖRÜN BOLERANIN ÇEVRESİNE 3 SIRA VOLAN ÖREREK TAMAMLAYIN
--> (click picture to enlarge) resimlerin üzerine tıklayarak büyük hallerini görebilirsiniz

tığ işi hırka anlatımı
YAPILIŞI:
ÖN VE ARKA BEDEN GENİŞLİĞİNİZCE ZİNCİR ÇEKİN 9 SIRA SIK TRABZAN İLE DEVAM EDİN
ÜZERİNE 2 SIRA DELİK YAPIN TEKRAR 11 SIRADAN SONRA 2DELİK 8 SIRA TRABZANDAN SONRA ROBA KISMINI YAPARAK DEVAM EDİN
KOL VE YAKA AÇIKLIĞINI YAPARAK TAMAMLAYIN
KOLLARA ROBADAKİ ÖRNEĞİ YAPIN YAKA KOL AĞZI VE ETEK UCUNA TIĞLA OYA YAPIN ÖN ORTASINA 1 SIRA SIK İĞNE YAPARAK TAMAMLAYIN


(click picture to enlarge) resimlerin üzerine tıklayarak büyük hallerini görebilirsiniz

tığ işi bolero yapımıYAPILIŞI:
BOLEROYA 140 CM ZİNCİR ÇEKEREK BAŞLAYIN 4ZİNCİR ARA İLE TIĞA DOLAYIP 2DEFA DA ÇEKEREK YARIM DİLİM YAPIN TEKRAR 4 ZİNCİR SONRABATARAK V ŞEKLİNDE 2 DİREK YAPIN
32 SIRA ÖRÜN(30CM)ÖRDÜĞÜNÜZ DİKDÖRTGEN PARÇAYI ORTALAYARAK 56 CM LİK BÖLÜMÜNE HER 2 TARAFTAN EKSİLTEREK 10 CM ÖRÜNHER 2 TARAFTAN KOL ALTINI DİKİN KOL AĞZINA 4 ADET MOTİF ÇİÇEK YAPARAK BİRLEŞTİRİN
(click picture to enlarge) resimlerin üzerine tıklayarak büyük hallerini görebilirsiniz

29 Haziran 2012 Cuma

Tığ işi çapraz örgü yapılışı

(click picture to enlarge) resimlerin üzerine tıklayarak büyük hallerini görebilirsiniz

Tığ ile kordon nasıl yapılır


(click picture to enlarge) resimlerin üzerine tıklayarak büyük hallerini görebilirsiniz

25 Haziran 2012 Pazartesi

yazlık hırka anlatımı

ARKA:
4 no.lu şişlerle 100 ilmek başlanır, 10 cm 2+2 lastik örülüp, 4.5 no.lu şişlerle ters örgüye geçilir. Beden boyu 34 cm örülerek kol evi için her iki taraftan 4’er ilmek artırılırken, aynı sırada; 4 ilmek ters, 5.ilmeğin içinden 7 ilmek çıkarılarak haraşo örülür, 4 ilmek ters, 5.ilmekten 7 ilmek çıkarılarak haraşo örülür... şeklinde örülerek sıra tamamlanır. Artış yapılan ilmekler haraşo, diğer ilmekler ters örülmeye devam edilir. Sonraki düz sırada 4 ters ilmeklerin her iki tarafından 1’er ilmek haraşo örülmeye başlanırken ilmekler; 2 ilmek ters, 9 ilmek haraşo şeklinde dizilmiş olur. 8 cm bu şekilde örüldükten sonra 2 ters örülen ilmeklerin her iki tarafından 1’er ilmek ters örülmeye başlanır. 2 sıra örüldükten sonra; 4 ilmek ters, 7 ilmek (artırılan ilmekler) bir defada alınarak 6 ilmek kesilir, 4 ilmek ters, 6 ilmek kesilir....şeklinde sıra tamamlanıp yapraklar oluşturulur. Kalan ilmekler 2 sıra ters örülür, tekrar aynı ilmeklerden artış yapılarak yapraklar oluşturulup ters örgüyle devam edilir. Beden boyu 55 cm de her iki taraftan 37’şer ilmek 4 aşamada, sonraki sırada ortada kalan 34 ilmek bir defada kesilerek bitirilir.

ÖN:
52 ilmek başlanır. Ön ortasındaki 2 ilmek beden boyunca haraşo örülürken, kalan 50 ilmek 10 cm lastik örülüp, ters örgüye geçilir. Beden boyu 34 cm örülerek kol evi için bir taraftan 4 ilmek artırılır, arka bedendeki örnek uygulanır. Beden boyu 50 cm örülerek yaka için ön ortasından 5+4+3+3+2+1+1 ilmek kesilir. Beden boyu 55 cm de omuzda kalan 37 ilmek 4 aşamada kesilerek bitirilir. Diğer ön parça da aynı şekilde örülür.

KOLLAR:
Omuzlar dikildikten sonra kol etrafından şişe 80 ilmek çıkarılır, 2+2 lastik örülür. Her iki taraftan 2 sıra arayla 4 defa 1’er ilmek kesilir. 10 cm örüldükten sonra kalan 72 ilmek bir defada kesilerek bitirilir. Diğer kol da aynı şekilde örülür.

YAKA:
Yaka etrafından şişe 132 ilmek çıkarılır. 6 cm 2+2 lastik örülüp ilmekler bir defada kesilerek bitirilir. Fermuar dikildikten sonra yaka içe kıvrılarak dikilir.

--> (click picture to enlarge) resimlerin üzerine tıklayarak büyük hallerini görebilirsiniz

tığ işi bluz anlatımı
BLÜZ YAPILIŞI:Robadan başlanarak örülür.
80 cm zincir çekilerek birleştirilir. Üzerine 1 no.lu diyagram uygulanarak beden boyu 24 cm örülür. Kollar için; her iki taraftan 48’er cm’lik bölüm ayrılır, bedenler için kalan bölüm birleştirilerek örgüye 2 no.lu diyagramın 3.sırası tekrar edilerek devam edilir. Kol evinden sonra beden boyu 14 cm örülür, 2 no.lu diyagramın 4.5 ve 6.sıraları örülüp, bitirilir.
Kollar için ayrılan bölümde; kol etrafına, her kafes örgünün içine 3’er trabzan yapılıp, bitirilir.
(click picture to enlarge) resimlerin üzerine tıklayarak büyük hallerini görebilirsiniz

Yazlık örgü bluz anlatımı

(ARKA ve ÖN:Arka ve Ön bedenler aynı şekilde örülür.
90 ilmek başlanır, 1 diş haraşo, 5 cm diyagramdaki model uygulanır. Sonraki sıradan itibaren her iki taraftaki 10 ilmeğe diyagramdaki model uygulanırken, ortada kalan 70 ilmek düz örgü yapılır. Beden boyu 31 cm örülerek kol evi için her iki taraftan 6+3+2 ilmek kesilir. Beden boyu 36 cm olduğunda yaka ve omuzlar için her iki taraftan 11’er ilmek artış yapılarak diyagramdaki model uygulanır. Beden boyu 45 cm de ilmekler 2 cm haraşo örülüp, bir defada kesilerek bitirilir.

click picture to enlarge) resimlerin üzerine tıklayarak büyük hallerini görebilirsiniz

Yarasa kollu bluz anlatımı

PANÇO YAPILIŞI:
10544 renk no.lu iplikle 68 ilmek başlanır, *4 sıra düz örüldükten sonra haraşo örgüye geçilir. 2 diş haraşo örülerek yaka için bir taraftan geri dönüş tekniği uygulanarak 12+4 defa 5’er ilmek bırakılarak örülür. 1 diş haraşo, 4 sıra düz örülüp 208 renk no.lu ipliğe geçilir. 2 diş haraşo örülür, yaka için aynı taraftan geri dönüş tekniği kullanılarak 12+4 defa 5’er ilmek bırakılarak örülür. 10544 renk no.lu ipliğe geçilir* işaretinden tekrar edilerek örgüye devam edilir. Yaka tarafından 66 cm örülüp, ilmekler bir defada kesilerek bitirilir.

(click picture to enlarge) resimlerin üzerine tıklayarak büyük hallerini görebilirsiniz

tığ işi elbise anlatımı
ARKA ve ÖN:2 no.lu diyagram uygulanarak 14 adet motif yapılıp, birbirine eklenir. Motiflerin üst kısmındaki 2 yaprak arasına 2’şer zincir, motiflerin arasına 8’er zincir çekilerek yapraklar arasına sık iğneyle bağlantı yapılır. Sonraki sırada 1 no.lu diyagram uygulanmaya başlanır. Beden boyu 62 cm örülerek kol evi için her iki taraftan 2’şer cm eksiltilir. Beden boyu 65 cm olduğunda yaka için ön ortasından 5 cm örülmeden geri dönülür ve örgüye 2 parça halinde devam edilir. Yakanın her iki tarafından, her sırada 8 defa 1’er cm eksiltilir. Beden boyu 81 cm de bitirilir.

YAKA:Yaka etrafına 1 sıra trabzan yapıldıktan sonra, 2 no.lu diyagram uygulanarak 12 motif yapılır, yaka etrafına eklenir. Motiflerin üst kısmındaki 2 yaprak arasına 2’şer zincir, motiflerin arasına 8’er zincir çekilerek yapraklar arasına sık iğne ile bağlantı yapılır. Sonraki sırada 1 sıra trabzan, 1 sıra pıtırcık oyası yapılıp, bitirilir.

KOLLAR:Kol etrafına 1 sıra trabzan, 1 sıra pıtırcık oyası yapılır.
(click picture to enlarge) resimlerin üzerine tıklayarak büyük hallerini görebilirsiniz

tığ işi yazlık bluz anlatımı

ARKA:
6737 renk no.lu iplikle 46 cm zincir çekilir, üzerine diyagramdaki model uygulanır. Her renk 4 sıra olmak üzere sırasıyla;*6737, 6730, 6740, 130* işaretinden tekrar edilerek beden boyunca örülür. Her iki taraftan 4 cm arayla 3 defa 1’er kafes örgü eksiltilir. Beden boyu 30 cm olduğunda her iki taraftan 2 sıra arayla 2 defa 1’er kafes örgü artırılır. Beden boyu 39 cm örülerek kol evi için her iki taraftan 2’şer cm eksilitilir. Beden boyu 57 cm de yaka için örgü ortalanır ve ortadaki 13 cm’lik bölüm yaka için bırakılır. Beden boyu 62 cm de her iki tarafta kalan 6’şar cm’lik bölümlerle bitirilir.

ÖN:

6737 renk no.lu iplikle başlanır, arka beden gibi örülür. Beden boyu 38 cm olduğunda yaka için ön ortasındaki 7 cm’lik bölüm üzerine model uygulanmaz, 56 adet zincir çekilir, diyagramdaki model ile örgüye devam edilir. 4 cm örüldükten sonra, her renk değişiminde ayrıca 56 zincir çekilerek aynı işlemler uygulanır. Beden boyu 62 cm de omuzlarda kalan 6’şar cm’lik bölümlerle bitirilir.
Kollar ve arka yaka etrafına 130 renk no.lu iplikle 1 sıra trabzan yapılır.

(click picture to enlarge) resimlerin üzerine tıklayarak büyük hallerini görebilirsiniz

tığ işi elbise anlatımı

ARKA ve ÖN:
10799 renk no.lu iplikle 1 no.lu diyagram uygulanarak 100 adet ön, 112 adet arka beden için motif yapılır.
217 renk no.lu iplikle 2 no.lu diyagramın 1.sırası yapıldıktan sonra, etrafına 208 renk no.lu iplikle 1 sıra file örgü yapılır.
Yapılan motifler beden şemasında görüldüğü gibi 3 no.lu diyagram uygulanarak birbirine eklenir.
Beden kısmındaki motifler bütün olarak birbirine eklenirken, kol evinden sonraki kısım ön ve arka beden olarak ayrı ayrı örülür.
Etek ucuna 208 renk no.lu iplikle 1 sıra 3 zincirli file örgü yapıldıktan sonra, 217 renk no.lu iplikle;
1.sıra: her filenin içine 2’şer trabzan yapılır.
2...9.sıralar: her trabzan üzerine 1’er trabzan yapılır.
10.sıra: 208 renk no.lu iplikle 3 zincir çekilir, 2 trabzan atlanır, 1 sık iğne yapılır, 3 zincir çekilir, 2 trabzan atlanır...şeklinde file örgü yapılır.
11.sıra: sıra boyunca file örgü yapılır.
Bu işlemler 1.sıradan başlanarak toplam 4 defa 217 renk no.lu iplikle, 1 defa 10799 renk no.lu iplikle tekrar edilip bitirilir. Son file örgüsünün içine 3’er sık iğne yapılarak etek ucu tamamlanır.

KOLLAR:
Omuz kısmından örülmeye başlanır.
1.sıra: 217 renk no.lu iplikle 15 zincir çekilir, zincirin üzerine 13 adet trabzan yapılır.
2.ve 3.sıralar: Her iki taraftan 1’er trabzan artırılırken, trabzan üzerine trabzan yapılarak sıra tamamlanır.
4.sıra: 1 trabzan arayla 1’er trabzan artış yapılır.
5...8.sıralar: trabzan üzerine 1’er trabzan yapılarak sıra tamamlanır.
9.sıra: her iki taraftan 1’er trabzan artırılır.
10.sıra: 5.sıra gibi örülür.
11.sıra: her iki taraftan 1’er trabzan artırılarak örülüp, sıra tamamlanır.
12...15.sıralar: 5.sıra gibi örülür.
16.sıra: 208 renk no.lu ipliğe geçilerek 2’şer trabzan atlanır, 3 zincirli file örgü yapılır.
17.sıra: sıra boyunca file örgü yapılır.
18.sıra: 10799 renk no.lu ipliğe geçilir. Her filenin içine 2’şer trabzan yapılır. 19.ve 20.sıralar: trabzan üzerine 1’er trabzan yapılarak sıra tamamlanır.
21.ve 22.sıralar: her iki taraftan 2’şer trabzan artış yapılırken, ortada kalan trabzanların üzerine 1’er trabzan yapılarak sıra tamamlanır.
23.sıra: 208 renk no.lu ipliğe geçilir. 2’şer trabzan atlanarak 3 zincirli file örgü yapılır.
24.sıra: sıra boyunca file örgü yapılır.
25.sıra: filelerin içine 3’er sık iğne yapılarak bitirilir.
2 adet örülüp, kol evine zincirle eklenir.

YAKA:
Omuzlar dikildikten sonra yaka etrafına 208 renk no.lu iplikle 1 sıra file örgü yapılır, 10799 renk no.lu ipliğe geçilir. Ön bedene 1 filenin içine 2 adet, sonraki 1 filenin içine 1 adet, sonraki 1 filenin içine 2 adet...şeklinde trabzan yapılır. Sonraki 2 sırada; her trabzan üzerine 1’er trabzan yapılarak ön yaka bitirildikten sonra, ön ve arka yaka etrafına 2 sıra daha trabzan yapılır. 208 renk no.lu iplikle 2 sıra file örgü yapılıp, yaka tamamlanır.(click picture to enlarge) resimlerin üzerine tıklayarak büyük hallerini görebilirsiniz

Robalı tığ işi bluz anlatımı

ROBA YAPILIŞI:
11 cm zincir çekilir, üzerine 2 no.lu diyagram uygulanır. 150 cm örülür, başlama ve bitiş yerlerinden zincirle birbirine eklenerek roba oluşturulur.

MOTİF YAPILIŞI:
1 no.lu diyagramdaki model uygulanarak 10 adet motif yapılır, beden şemasında gösterildiği gibi son sıralarında file örgüyle birbirine ve robaya eklenir.

ALT BEDEN YAPILIŞI:
22 cm zincir çekilir, üzerine 2 no.lu diyagram uygulanır. 89 cm örülür, başlama ve bitiş yerlerinden zincirle birbirine, motiflere 1 sıra file örgüyle eklenir.

KOLLAR:
18 cm zincir çekilir, 2 no.lu diyagram uygulanır. Kol boyu 37 cm olduğunda başlama ve bitiş yerlerinden zincirle birbirine eklenir. Kol motifleri, kolların alt kısmına 1 sıra file örgü yapılarak eklenir. Diğer kol da aynı şekilde örülür.

KORDON YAPILIŞI:
6 zincir çekilir, üzerine 1’er trabzan yapılarak 3 adet trabzan oluşturulur, 3 zincir çekilir, geri dönülür. Sonraki sırada trabzan üzerine 1’er trabzan yapılır, 3 zincir çekilir, geri dönülür...şeklinde 200 cm örülür. 2 adet yapılır. Yaka ve etek ucundan geçirilir. Aynı şekilde kollar için 100’er cm örülür, kol etrafından geçirilir.

(click picture to enlarge) resimlerin üzerine tıklayarak büyük hallerini görebilirsiniz

örgü hırka anlatımı

ARKA ve ÖN:
Arka ve Ön bedenler aynı şekilde örülür.
25 ilmek başlanır, haraşo örgü yapılır. 1 cm örüldükten sonra her sırada, bir taraftan 8 defa 5’er ilmek artış yapılarak 65 ilmeğe ulaşılır. Beden boyu 90 cm örülerek artış yapılmayan diğer taraftan, her sırada 8 defa 5’er ilmek kesilerek 25 ilmeğe düşülür. Örülen parçalar şemada gösterildiği gibi kıvrılarak dikilir.
Dikildikten sonra her iki taraftan 30’ar cm bırakılır, ortada kalan kısıma ön beden için 50+arka beden için 50 toplam 100 ilmek çıkarılır, 6 cm 2+2 lastik örülüp bitirilir.

(click picture to enlarge) resimlerin üzerine tıklayarak büyük hallerini görebilirsiniz

Nako venüs panço anlatımı

YAPILIŞI:
100 ilmek başlanır, düz örgü yapılır. Beden boyu 100 cm de ilmekler bir defada kesilerek bitirilir. 2 adet yapılır. Örülen parçalar 1 tarafı düz, 1 tarafı ters olarak üstüste konulur, şemada gösterilen 1 ve 2 no.lu yerlerinden birbirine dikilir. Şal panço çeşitli şekillerde kullanılabilir.

(click picture to enlarge) resimlerin üzerine tıklayarak büyük hallerini görebilirsiniz

Tığ işi yazlık bluz anlatımı

Modelin Yapılışı
MOTİF YAPILIŞI:
Diyagramdaki model uygulanarak 4 adet motif yapılır. 1’er adet ön ve arka bedenler için, 1’er adet kollar için kullanılır.
Bedenler için kullanılan 2 adet motif, her iki tarafından birleştirilerek bedenin alt kısmı oluşturulur. Motifin son sırasında oluşan her filenin içine 4’er trabzan yapılır. Sonraki sıralarda trabzan üzerine trabzan yaparak örgüye ön ve arka beden olarak ayrı ayrı devam edilir.
Arka beden için; beden boyu 53 cm de yaka için örgü ortalanır ve ortadaki 24 trabzan örülmeden geri dönülür ve örgüye 2 parça halinde devam edilir. Yakanın her iki tarafından, her sırada 4 defa 2’şer trabzan eksiltilir. Beden boyu 63 cm de bitirilir.
Ön beden için; beden boyu 50 cm de yaka için örgü ortalanır ve ortadaki 15 ilmek örülmeden geri dönülüp, örgüye 2 parça halinde devam edilir. Yakanın her iki tarafından, her sırada 6 defa 2’şer, 3 defa 1’er trabzan eksiltilir. Beden boyu 63 cm de omuzlarda kalan 11’er cm’le bitilir.

KOLLAR:
Kollar için yapılan motifler beden şemasında gösterildiği gibi ortalanır ve kol evine dikilir.
Yaka etrafına pıtırcık, kol ve etek ucuna 3 trabzanlı pıtırcık oyası yapılır.  


(click picture to enlarge) resimlerin üzerine tıklayarak büyük hallerini görebilirsiniz

Örgü nako serin bluz yapılışı

Modelin Yapılışı
BLÜZ YAPILIŞI:46 cm zincir çekilir, üzerine diyagramdaki model uygulanır. Beden boyu 29 cm olduğunda her iki taraftan, her sırada 3 defa 1’er cm eksiltilir. Beden boyu 50 cm örülerek kol evi için her iki taraftan 10 cm zincir çekilir, diyagramdaki model uygulanarak örgüye devam edilir. Beden boyu 57 cm de yaka için örgü ortalanır ve ortadaki 14 cm örülmeden geri dönülerek örgüye 2 parça halinde devam edilir. Beden boyu 62 cm de bitirilir.
Yan tarafları birleştirildikten sonra, etek ucuna trabzanlı pıtırcık oyası, kol ve yaka etrafına 4’er sıra sık iğne yapılıp, bitirilir.

(click picture to enlarge) resimlerin üzerine tıklayarak büyük hallerini görebilirsiniz

Nako örgü hırka anlatımı

Modelin Yapılışı
ARKA:
80 ilmek başlanır, 3 cm haraşo örülüp, düz örgüyle devam edilir. Beden boyu 50 cm örülerek kol evi için her iki taraftan 3+2+1 ilmek kesilir. Beden boyu 66 cm olduğunda yaka için ilmekler ortalanır ve ortadaki 28 ilmek kesilerek örgüye 2 parça halinde devam edilir. Beden boyu 68 cm de omuzlarda kalan 20’şer ilmek bir defada kesilerek bitirilir.

ÖN:
50 ilmek başlanır. 3 cm haraşo örüldükten sonra ilmekler ön ortasından başlanarak; 2 ilmek haraşo, 10 ilmek diyagramdaki burgu modeli, 2 ilmek ters, 21 ilmek diyagramdaki model, 2 ilmek ters, 10 ilmek diyagramdaki burgu modeli, 1 ilmek ters, 2 ilmek düz şeklinde dizilir. Arka sırasında ilmekler geldiği gibi örülürken 2 ters örülen ilmeklerin arasından şişe 14 ilmek atılarak 78 ilmeğe ulaşılır. Artış yapılan 14 ilmek 6 sıra ters örülüp, bir defada kesilir. Sonraki sırada aynı yerden tekrar şişe 14 ilmek atılır...şeklinde beden boyunca örülür. Beden boyu 50 cm olduğunda kol evi için 2 ilmek düz örülen taraftan 4+3+2+1 ilmek kesilir. Beden boyu 68 cm örülerek omuz için 40 ilmek kesilir. (artış yapılan 14 ilmek dahil edilerek 40 ilmek) kalan 28 ilmek (artış yapılan 14 ilmek dahil) 10 cm daha örülüp, ilmekler bir defada kesilerek bitirilir. Diğer ön parça da aynı şekilde örülür. Ön ortasında örülen 10 cm’lik bölümler arka ortasında birleştirilip, yakaya dikilir.

KOLLAR:
45 ilmek başlanır, 11 cm haraşo örülüp, düz örgüye geçilir. Her iki taraftan 2 sıra arayla 5 defa 1’er ilmek artış yapılarak 55 ilmeğe ulaşılır. Kol boyu 27 cm de kol evi için her iki taraftan 3+2+15 defa 1’er ilmek kesilir. Kol boyu 35 cm de kalan 15 ilmek bir defada kesilerek bitirilir.
 
 
 
 

(click picture to enlarge) resimlerin üzerine tıklayarak büyük hallerini görebilirsiniz

Blogroll

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Follow by Email

Share

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More